Nakladatelství Kodudek: Literární bonbonky vydávané srdcem

Nakladatelství Kodudek: Literární bonbonky vydávané srdcem

Znáte-li Nakladatelství Kodudek, pak jste skutečným literárním fajnšmekrem s dobrým čichem na skvělou knihu a víte, že můžete očekávat, co jinde není k mání. A neznáte-li jej, rádi Vám toto nakladatelství, s nímž nás pojí roky příjemné spolupráce, představíme.

Výběr titulů jako z krabičky luxusní čokolády

Josef Váchal, Karel Klostermann, Věra Chytilová, Jan Zábrana, Martin Palouš, Martin C. Putna, Andrej Krob – to jsou některá ze zvučných jmen, která Nakladatelství Kodudek uvádí v novém světle, skrze méně známá či doposavad nevydaná díla. Vedle nich pak se stejnou intenzitou září texty Jiřího Sádla, obrazové publikace tisků a výtvarného umění ze sbírek Viléma Trmala, kresby a ilustrace Josefa Váchala či sbírka čtyřverší Jakuba Čermáka pojatá netradičně jako sada kanastových karet.

Tím však výčet perliček, jež by bylo hříchem ponechat v šuplíku, rozhodně nekončí. Nakladatelství má rozkročeno doširoka a pokrývá bohatou tématiku od divadelních vzpomínek či deníkových záznamů z kolektivizace venkova 50. let, přes eseje o krajině a radostnou poezii, až po cestopisy, grafiky nebo eroticky laděné texty Váchalovy; vyzobává tak střípky z pestrobarevné mozaiky zapadlých děl, která by bez Kodudkova přičinění možná nikdy nevykoukla na svět ze zaprášených půd, muzeí a soukromých sbírek. Vše navíc vychází v malých nákladech a za příznivou cenu, což krom lákavé četby a uměleckého zážitku přináší i sběratelskou příležitost.

Nakonec je to právě úzký výběr neobvyklých titulů, který byl prvotním impulzem k založení Nakladatelství Kodudek. To funguje bez pevného edičního plánu, selekce přichází impulzivně a je motivována osobním vkusem vydavatele, ostatně jak říká sám Pavel Hájek: „Chtěl jsem vydávat knihy, které bych si sám rád přečetl.“ Důraz je kladen také na grafickou úpravu a pečlivou redakční přípravu textů, v níž i Prepisto.cz sehrává svou skromnou úlohu, když je třeba. Především je to ale radost z finálního voňavého výtisku, která pohání soukolí malé nakladatelské firmy s ekonomickým hlediskem na okraji zájmu.

Nakladatelství Kodudek: Příběh dvou přátel a lásky ke knihám

Jméno Pavla Hájka je známé hlavně z Knihovny Václava Havla, která patří mezi nejvýznamnější a nejdéle spolupracující zákazníky Prepisto.cz. V instituci založené po vzoru amerických prezidentů, s dnes již téměř 20letou tradicí, se Pavel Hájek stará o publikační program a pomohl ke zrodu řady svazků některých autorů jako Pavel Juráček nebo Filip Topol (i zde mělo Prepisto.cz čest přisypat svou trošku do mlýna).

V Nakladatelství Kodudek sice Pavla Hájka nenajdeme ani v kontaktech ani na oficiálních lejstrech, je však vedle svého velkého kamaráda Jiřího Šolce, který nakladatelskou činnost zaštiťuje papírově, hlavou a srdcem celého podniku – vybírá tituly, oslovuje autory a výtvarníky a stará se o vše od grafické úpravy po distribuci. Spojením sil dvou přátel (a příležitostně jejich přátel a blízkých) tak vzniklo na českém knižním trhu ojedinělé nakladatelství pro náročného čtenáře, vedené láskou k literatuře, knihám a umění.

O tom, kde se vzal název Nakladatelství Kodudek, jaké další tituly a zajímavosti zde můžete najít nebo na co nového se těšit, se dozvíte v následujícím rozhovoru s Pavlem Hájkem na blogu H7O (Spolek přátel vydávání časopisu Host)…


Komentáře